Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
A schengeni külső határok védelme érdekében kötött határrendészeti együttműködése révén komoly európai tényezővé válhat a visegrádi csoport – mondta az Országgyűlés külügyi bizottságának kormánypárti elnöke szombaton. Szerinte nem is olyan rég sokan temették az együttműködést, a válsághelyzet viszont lendületet adott a V4-nek.
A Fidesz szerint európai politikai tényezővé válhat a visegrádi csoport a schengeni külső határai védelme érdekében kötött határrendészeti együttműködésének köszönhetően.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának kormánypárti elnöke szombaton, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, az év elején még mindenki temette a visegrádi együttműködést (V4: Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia), a migrációs válság kezelése azonban lendületet adott a csoportnak. Németh Zsolt kiemelte, ha a V4-ek meg tudják védeni schengeni határaikat, akkor Európának is képesnek kell lennie a görög-török határ biztosítására, ami a migrációs kérdés megoldásának egyik kulcsa.
A fideszes képviselő megerősítette pártja azon álláspontját, hogy a bevándorlási válság egy olyan globális krízis, amely átírja a nemzetközi kapcsolatokat, azon belül is a vezetői hatalmak viszonyát és Magyarország térségének politikáját. Németh Zsolt szerint ugyanakkor ez a válság esélyt teremt egy közép-európai egyetértés és egység kialakulásának is. A politikus úgy értékelte, ennek a folyamatnak fontos része volt a V4-ek csütörtöki találkozója, amelynek a horvát elnök szerepvállalása külön hangsúlyt adott.
A visegrádi országok itt megállapodtak, hogy a jövő héttől együttműködnek a külső schengeni határaik védelmében, a V4-ek többi országa pedig ennek keretében katonákat, valamint katonai eszközöket küld Magyarországra – emlékeztetett Németh Zsolt. A parlament külügyi bizottságának elnöke felidézte azt is, a visegrádi országok egyetértettek abban, hogy szét kell választani a menekülteket és a bevándorlókat, támogatni kell a törökországi menekülttáborokat, közösen kell fellépni az embercsempészet ellen, továbbá ügyelni kell arra, hogy Ukrajna ne essen áldozatául a nemzetközi figyelem elterelődésének.
A V4-ek emellett visszaigazolták azt az álláspontot, hogy a kvótarendszer a külső határőrizet megerősítése nélkül olaj a tűzre, ezért Európának az utóbbinak kell prioritást adni – mondta Németh Zsolt, aki szerint egy kvótarendszer szívóhatást gyakorolna a migránsokra.
A fideszes politikus szerint a kvótarendszer javaslata annak ellenére okozta a 2004 utáni legnagyobb törést az EU keleti és nyugati fele között, hogy az a schengeni belső határok átjárhatósága miatt a gyakorlatban kivitelezhetetlen. Az Orbán Viktor miniszterelnök által javasolt önkéntességre épülő világkvóta ezzel szemben az alapvető emberiességi szempontokat figyelembe véve kínálna megoldást – hangsúlyozta Németh Zsolt.